Puszcza Białowieska – jak powstawała?

Na samym początku obszary, które obecnie stanowią tereny Puszczy Białowieskiej prezentowały się jak coś między tajgą oraz tundrą. Miało to wprawdzie miejsce jakieś jedenaście tysięcy lat temu, a wiec pod koniec plejstocenu, a przed rozpoczęciem się ho locenu, jednakże to jak zmienił się charakteryzowany kompleks leśny na przestrzeni tych stuleci jest niesamowite. Więcej na temat przeobrażeń Puszczy Białowieskiej i skrócona, ujęta w pigułce, historia jej tworzenia się zaprezentowana zostanie w poniższych fragmentach naszego tekstu, do lektury których serdecznie zapraszamy.

protetyka sopot 1536w, https://deby.bialowieza.pl/wp-content/uploads/sites/158/2018/01/moss-1371036_1920.jpg 1920w" sizes="(max-width: 1024px) 100vw, 1024px" />

Puszcza Białowieska kiedyś porastała rozmaitymi gatunkami fauny, ale nie były to te odmiany, jakie są typowe dla dzisiejszego kompleksu leśnego znajdującego się częściowo na terenie Polski, a fragmentarycznie umiejscowionego w granicach Białorusi. Otóż do podstawowych rodzajów tamtejszych ówczesnych gatunków roślinnych, zaliczyć należy przede wszystkim roślinność zimnolubną. Na nią składały się w głównej mierze brzoza karłowata, czyli gatunek Betula nana, wierzba zielna, a więc Sali herbacea, a także wielorakie odmiany traw, porostów i mchów, jak i bylice- Arthemisia oraz dębik ośmiopłatkowy- Dryas octopetala. Warto także wspomnieć o bardzo ciekawych okazach fauny- a mianowicie piżmowole, mamucie włochatym, czy też nosorożcu włochatym i niedźwiedziu jaskiniowym bądź jeleniu olbrzymim. Wielcy, wręcz gigantyczni w swych rozmiarach mięsożercy, jak również gatunki roślinożerne zniknęły natomiast wraz z końcówką epoki lodowcowej.

Późniejszy czas rozwoju krajobrazu Puszczy Białowieskiej to natomiast pojawienie się bardziej „współczesnych” gatunków, na jakie składają się między innymi typowe dla tego kompleksu drzewa iglaste, w tym na wyróżnienie zasługują modrzewie, świerki, sosny limby, sosny tradycyjne, czy też jodły syberyjskie. Jeżeli zaś chodzi o odmiany liściaste, to musimy wspomnieć o olszach, jarzębach, osikach, czy też brzozach.

Źródło: