Puszcza Białowieska – jak powstawała?

Na samym początku obszary, które obecnie stanowią tereny Puszczy Białowieskiej prezentowały się jak coś między tajgą oraz tundrą. Miało to wprawdzie miejsce jakieś jedenaście tysięcy lat temu, a wiec pod koniec plejstocenu, a przed rozpoczęciem się ho locenu, jednakże to jak zmienił się charakteryzowany kompleks leśny na przestrzeni tych stuleci jest niesamowite. Więcej na temat przeobrażeń Puszczy Białowieskiej i skrócona, ujęta w pigułce, historia jej tworzenia się zaprezentowana protetyka sopot zostanie w poniższych fragmentach naszego tekstu, do lektury których serdecznie zapraszamy.

Puszcza Białowieska kiedyś porastała rozmaitymi gatunkami fauny, ale nie były to te odmiany, jakie są typowe dla dzisiejszego kompleksu leśnego znajdującego się częściowo na terenie Polski, a fragmentarycznie umiejscowionego w granicach Białorusi. Otóż do podstawowych rodzajów tamtejszych ówczesnych gatunków roślinnych, zaliczyć należy przede wszystkim roślinność zimnolubną. Na nią składały się w głównej mierze brzoza karłowata, czyli gatunek Betula nana, wierzba zielna, a więc Sali herbacea, a także wielorakie odmiany traw, porostów i mchów, jak i bylice- Arthemisia oraz dębik ośmiopłatkowy- Dryas octopetala. Warto także wspomnieć o bardzo ciekawych okazach fauny- a mianowicie piżmowole, mamucie włochatym, czy też nosorożcu włochatym i niedźwiedziu jaskiniowym bądź jeleniu olbrzymim. Wielcy, wręcz gigantyczni w swych rozmiarach mięsożercy, jak również gatunki roślinożerne zniknęły natomiast wraz z końcówką epoki lodowcowej.

Późniejszy czas rozwoju krajobrazu Puszczy Białowieskiej to natomiast pojawienie się bardziej „współczesnych” gatunków, na jakie składają się między innymi typowe dla tego kompleksu drzewa iglaste, w tym na wyróżnienie zasługują modrzewie, świerki, sosny limby, sosny tradycyjne, czy też jodły syberyjskie. Jeżeli zaś chodzi o odmiany liściaste, to musimy wspomnieć o olszach, jarzębach, osikach, czy też brzozach.

Źródło: