Fauna Puszczy Białowieskiej – opis ogólny

Biorąc od uwagę zróżnicowanie terenu, rozmaitość walorów krajobrazowych, a także wartościowość środowiska naturalnego, Puszcza Białowieska uchodzi za jeden z najciekawszych kompleksów leśnych nie tylko w naszym kraju, ale generalnie na obszarze całego kontynentu europejskiego. Nieprzypadkowo bowiem właśnie ten masyw znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W szczególności Puszcza Białowieska wyróżnia się swoją niesamowicie obfitą fauną. Śmiało można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że ten kompleks jest jednym wyposażenie sklepów spożywczych z najliczniejszych, jeśli chodzi o ilość gatunków zwierzęcych w przeliczeniu na powierzchnię. Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie w tym masywie dominują wyjątkowe okazy, jest tam niemal bogactwo rzadko występujących gdziekolwiek indziej zwierząt. Mamy tu na myśli szeroki zakres kategorii fauny- tak drapieżniki, jak i parazytoidy, czy też pasożyty.

Już w 2008 roku, szczegółowo przeprowadzone badania specjalistyczne realizowane przez badaczy przyrody, którzy trudnią się zgłębianiem zagadnień związanych z rozwojem fauny, pokazały jednoznacznie, iż Puszcza Białowieska to jeden z najchętniej wybieranych „miejsc siedliskowych” zwierzyny w Polsce. Wtedy dane statystyczne prezentowały około dwanaście tysięcy wielorakich gatunków. Także w tym okresie uznano, iż na obszarze całej Puszczy jest łącznie powyżej dwudziestu tysięcy odmian zwierzęcych. Nie są jeszcze bardzo dobrze bezkręgowce, bowiem ta grupa nie została na charakteryzowanym obszarze mocno zgłębiono, ale ssaków jest tam niemal sześćdziesiąt odmian, co stanowi jakieś siedemdziesiąt procent całej fauny, gdy mowa o terenach niżowej Polski. Ptaków w Puszczy Białowieskiej jest aż 260 rodzajów, z czego prawie wszystkie- bo aż 240 gatunków- gniazdują na drzewach Puszczy. Jest tam też kilkanaście gatunków płazów, około trzydzieści gatunków ryb i aż tysiąc odmian owadów, a nawet jakieś trzysta odmian pająków.

Źródło:

Zobacz stronę autora: oc pojazdów